Wiadomości : Ambasador Królestwa Tajlandii w Polsce wzięła udział w I Dyplomatycznej Wizycie do Willi pod Zwariowaną Gwiazdą w ramach cyklu poznawania ‘Tajemnic Warszawskiego Zoo’ zorganizowanej przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. News

Wiadomości : Ambasador Królestwa Tajlandii w Polsce wzięła udział w I Dyplomatycznej Wizycie do Willi pod Zwariowaną Gwiazdą w ramach cyklu poznawania ‘Tajemnic Warszawskiego Zoo’ zorganizowanej przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

15 czerwca 2019 J.E. Pani Sansanee Sahussarungsi, Ambasador Królestwa Tajlandii w Polsce z małżonkiem Dr. Tanongsak Sahussarungsi wzięli udział w I Dyplomatycznej Wizycie w warszawskim zoo w ramach cyklu ‘Tajemnice warszawskiego Zoo’ zorganizowanej przez Instytut Witolda Pileckiego. Celem wydarzenia było nawiązanie kontaktów z Ambasadorami i dyplomatami oraz podniesienie świadomości nt. roli i historii Polski w czasie II Wojny Światowej, zwłaszcza w tym właśnie miejscu.

W czasie II Wojny Światowej Dr. Jan Żabiński, Dyrektor Warszawskiego Zoo oraz jego żona Antonina ryzykowali życiem swoim i rodziny, aby uratować 300 Żydów, którym udało się uciec z warszawskiego Getta. Schronienie znaleźli piwnicach tej właśnie willi będącej miejscem zamieszkania zwierząt w warszawskim Zoo. Instytu Pileckiego zorganizował wizytę w willi, która nazywa się ‘Willą pod Zwariowaną Gwiazdą’. W trakcie wizyty goście spotkali się z Panią Teresą Żabińską, córką bohaterów przepełnionych pasją i współczuciem dla innych istot ludzkich. Historia rodziny Żabińskich stała się inspiracją dla powstania filmu zatytułowanego ‘Azyl’, który opowiada o heroicznych czynach rodziny. II Wojna Światowa zniszczyła ogromną część Warszawy i Polski  oraz spowodowała ogromne straty w ludziach, zarówno pochodzenia polskiego jak i żydowskiego.